2 Kwiecień 2020
Comments 0
Category Aktualności
2 kwietnia 2020, Comments 0

Kompleksowa obsługa BHP to – jak sama nazwa wskazuje – całościowy zakres usług w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, dedykowany przedsiębiorstwom. Co dokładnie obejmują takie świadczenia i które przedsiębiorstwa szczególnie powinny z nich korzystać?

 

Obowiązki przedsiębiorcy w zakresie BHP

Każda firma zatrudniająca pracowników musi stosować się do reguł wynikających z przepisów BHP. Przedsiębiorstwo jest zobowiązane m.in. do:

  • zagwarantowania zatrudnionym bezpiecznych oraz higienicznych warunków pracy,

  • informowania ich o niebezpieczeństwach związanych z danym stanowiskiem,

  • dążenia do poprawy warunków poprzez minimalizację ryzyka pracowniczego,

  • uwzględniania praw pracowników niepełnosprawnych oraz pracownic w ciąży.

Obowiązkiem pracodawcy jest także regularne przeprowadzanie szkoleń w zakresie BHP, które mają być dostosowane do specyfiki funkcjonowania danego przedsiębiorstwa i występujących w nim zagrożeń.

 

Obsługa BHP dla firm

Przedsiębiorstwa muszą podchodzić do kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy bardzo poważnie, gdyż za uchybienia grozi odpowiedzialność karna. Właśnie dlatego w dużych firmach korzysta się z kompleksowej obsługi BHP, którą zleca się zewnętrznym podmiotom wyspecjalizowanym w takich kwestiach, takim jak Centrum BHP Renmak. Kompleksowość w tym przypadku oznacza, że przejmujemy na siebie wszelkie obowiązki, od szkoleń wstępnych i okresowych, przez ocenę ryzyka zawodowego, aż po sporządzanie dokumentacji z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Pomagamy również w organizacji stanowisk pracy tak, by były one jak najbardziej ergonomiczne i bezpieczne dla zatrudnionych. Wykonujemy ponadto dokumentację powypadkową, której sporządzenie jest obowiązkiem pracodawcy, gdy na terenie zakładu doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem pracownika.

Zlecenie kompleksowej obsługi BHP zewnętrznej firmie to pewność, że wszystkie zadania z tego zakresu prowadzone są w sposób rzetelny i zgodny z aktualnymi przepisami. Te ostatnie również ulegają sporadycznym zmianom, dlatego konieczne jest ich bieżące śledzenie. Właśnie dlatego, zadanie to warto zlecić specjalistom, którzy cały czas je monitorują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>