Jak zorganizować stanowisko pracy, by było zgodne z BHP?

3 Grudzień 2021
Comments 0
Category Aktualności
3 grudnia 2021, Comments 0

Kluczowym zadaniem każdego pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odpowiednich i bezpiecznych warunków do wykonywania obowiązków zawodowych. Stanowiska pracy powinny być przygotowane w taki sposób, aby nie narażały pracowników na różnego rodzaju zagrożenia. W tym artykule przedstawimy, jak zaaranżować miejsce pracy, aby było zgodne z obowiązującymi normami bhp.

Podstawowe zasady organizacji bezpiecznego miejsca pracy

Zadaniem pracodawcy jest przeprowadzenie szkolenia bhp, zanim osoba zatrudniona podejmie pracę. Rozmieszczenie stanowisk pracowniczych należy zaplanować tak, aby zapewniały odpowiednią przestrzeń do wykonywania codziennych obowiązków. Powinny być dostosowane do wymogów konkretnej branży i co najważniejsze – bezpieczne. Stanowiska pracy powinny być zorganizowane w sposób funkcjonalny oraz ergonomiczny, żeby zapewnić pracującym możliwość wykonywania codziennych zadań w sposób efektywny i możliwie jak najmniej szkodliwy dla zdrowia.

Praca z maszynami i na stanowiskach potencjalnie niebezpiecznych

Jeśli zatrudnieni pracują w zakładach, w których znajdują się maszyny, to podstawą jest zapewnienie im bezpiecznych warunków. Wszystkie urządzenia powinny spełniać normy i wymagania dotyczące zasad ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa, a także posiadać odpowiednią dokumentację. Stanowisko pracy, gdzie występuje ryzyko potencjalnego niebezpieczeństwa np. pożaru czy wybuchu, należy właściwie zabezpieczyć. W przypadku pracy na stanowiskach zagrożonych szkodliwymi chemikaliami czy innymi niebezpiecznymi dla zdrowia i życia substancjami – podstawą jest zadbanie o odpowiednią ochronę pracowników. Jeśli osoba zatrudniona wykonuje swoje obowiązki poza budynkiem – należy tak zorganizować stanowisko, aby było możliwie jak najbardziej bezpieczne i chroniło przed wysoką temperaturą czy mrozem, toksycznymi oparami oraz innymi chemikaliami. Ważne jest także to, aby w razie jakiekolwiek zagrożenia pracownik miał możliwość natychmiastowej ewakuacji ze swojego stanowiska pracy.

Odpowiednie wdrożenie, a także przestrzeganie zasad bhp to podstawa, gdy chcemy zapewnić osobom zatrudnionym właściwe warunki do pracy na danym stanowisku. Jeśli chcą Państwo skorzystać z pomocy profesjonalistów w dziedzinie usług i szkoleń BHP – zachęcamy do kontaktu z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>