24 Maj 2019
Comments 0
Category Aktualności
24 maja 2019, Comments 0

Wykonywanie niektórych zawodów wiąże się z prawdopodobieństwem pojawiania się urazów lub ogólnego, negatywnego wpływu na stan zdrowia pracowników. Aby tego uniknąć lub zminimalizować takie oddziaływanie, dokonuje się procesu określanego mianem oceny ryzyka zawodowego. Pozwala on przeanalizować, jakie czynniki w miejscu pracy mogą wiązać się z zagrożeniem i w miarę możliwości wprowadzić działania zapobiegawcze.

Dlaczego dokonuje się oceny ryzyka zawodowego i kto jest za to odpowiedzialny?

Wskazanie na zagrożenia w miejscu pracy to podstawowy obowiązek pracodawcy, który czyni to w celu ochrony zdrowia i życia ludzi, a także dla zabezpieczenia swoich interesów. W przypadku tych ostatnich, ewentualne wypadki i choroby zawodowe wpłynęłyby na zmniejszenie wydajności pracy, a także wzrost kosztów ubezpieczenia. Dlatego też przez każdego odpowiedzialnego przedsiębiorcę obszar ten powinien być traktowany niezwykle poważnie, szczególnie w przypadku działalności związanych z pracą w niebezpiecznych warunkach.

Jak przeprowadza się ocenę ryzyka zawodowego w miejscu pracy?

Proces oceny ryzyka zawodowego obejmuje 4 etapy:

  • powołanie zespołu dokonującego oceny,
  • opisanie stanowiska pracy i sposobu wykonywania zadań,
  • zidentyfikowanie potencjalnych zagrożeń w oparciu o rozmowę z pracownikiem na danym stanowisku oraz o listy kontrolne,
  • oszacowanie ryzyka za pomocą normy PN 18002 lub RISK SCORE, gdzie poszczególnym elementom nadaje się konkretne wagi w zależności od stopnia zagrożenia.

Aby czynności te przeprowadzić dogłębnie, możemy skorzystać także z pomocy fachowców. W naszym centrum proponujemy zarówno małym, jak i dużym przedsiębiorstwom ocenę ryzyka zawodowego, która obejmuje nie tylko identyfikację zagrożeń, ale przede wszystkim profesjonalne wsparcie i doradztwo w ich minimalizacji, opierające się na wskazaniach Państwowej Inspekcji Pracy.

Analizy pokazują, że rzetelnie przeprowadzana ocena ryzyka zawodowego to dla pracowników firmy sygnał, że zwierzchnicy troszczą się o ich zdrowie oraz bezpieczeństwo. Ma to bezpośredni wpływ na poprawę atmosfery w pracy, a także zaangażowanie zatrudnionych osób, w tym zwiększenie ich wydajności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>